افزایش قدرت برند در بازاریابی خدمات با اثر هاله‌ای

قدرت برند نقش مهمی در بازاریابی و موفقیت یک کسب و کار خدماتی ایجاد می‌کند؛ شرکت‌هایی که قدرت برند بالاتری دارند در جذب مشتریان جدید موفق تر هستند و سرمایه گذاران بیشتری مشتاق به همکاری با آنها هستند.
نظریه اثر هاله‌ای(Halo Effect) معتقد است انسان ها ظاهر افراد را به دیگر خصوصیات و ویژگی های آنها تعمیم می‌دهند و اینگونه آنها را دسته‌بندی می‌کنند؛ اگر با این نظریه موافق هستید باید بدانید در بازاریابی نیز این امر صادق است و از این رو برای برند سازی دیدگاه ادوارد لی ثورندایک می‌تواند ایده های خوبی را برای شما داشته باشد؛ شما را به مطالعه این متن جذاب دعوت می‌کنم.

قدرت برند چیست

یک برند قوی مفهومی است که همه ما در یک سطح بسیار شهودی آن را درک می کنیم. همه ما با توجه به تجربه های شخصی‌مان می‌دانیم شرکت‌هایی که قدرت نام تجاری بالایی دارند ، چه در جذب مشتری جدید ، چه در جذب شریک تجاری یا کارمند ، در بازار بهتر عمل می کنند.اما قدرت نام تجاری دقیقاً چیست؟

در حالی که هیچ تعریف جهانی وجود ندارد، من قدرت برند یک شرکت را به عنوان ترکیبی از اعتبار شرکت و میزان دیده شدن آن توصیف می کنم. شرکت هایی که دارای شهرت بهتر همراه با میزان دیده شدن بالاتر هستند برندهای قوی تری دارند.

اما این که برند شما بیشتر دیده شود به تنهایی باعث تقویت نام تجاری شما نمی شود. به همین ترتیب ، شهرتی که افراد کمی از آن مطلع باشند هم، چیزی بیش از وفاداری و تعداد معدودی مشتری را برای شما به ارمغان نمی‌آورد.

اگرعلاقه مند به افزایش قدرت برند شرکت خود هستید ، شخصی وجود دارد که باید با او آشنا شوید. نام او ادوارد لی ثورندایک (Edward Lee Thorndike) است.

او یک محقق پیشگام در زمینه روانشناسی تربیتی بود که در سال 1920 طی انتشار مقاله ای اثر هاله‌ای(Halo Effect) را به عنوان یک مسئله غیرمعمول مطرح کرد.

اثر هاله‌ ای یا Halo Effect چیست

در یک تحقیق از افسران ارتش آمریکا خواسته شد تا تعدادی از سربازان را بدون آنکه با آنها صحبت کنند؛ بر اساس ویژگی های شخصیتی، هوش، توانایی رهبری و خصوصیات فیزیکی طبقه بندی کنند.

نتایج نشان داد که همبستگی مثبتی بین ویژگی‌های مثبت فیزیکی و شخصیتی در این ارزیابی وجود دارد؛ یعنی سربازانی که قد بلند و یا جذاب بودند، باهوش‌تر و کارآمد تر نیز ارزیابی شده بودند.

به این اثر که یک خطای شناختی می باشد، اثر هاله ای یا خطای هاله ای (Halo Effect) می‌گویند که در واقع تمایل افراد به تعمیم تاثیر اولیه از ظاهر یک فرد به سایر ویژگی های او می باشد.

چگونه Halo Effect بر قدرت برند شما اثر می‌گذارد

وقتی ما از تعامل و گفتگو با یک کارمند یا بنیانگذار یک شرکت احساس مطلوبی می گیریم ، تمایل داریم که کل شرکت را نیز مطلوب ببینیم؛ جای تعجب نیست که این می تواند در جهت دیگری نیز کار کند؛ برداشت‌های نامطلوب نیز از طریق “اثر شیطان” تعمیم داده می شوند.

پس اگر می خواهید به اثری که Halo Effect بر قدرت برند شما می گذارد اشراف پیدا کنید به کسب و کار خود نگاهی بیندازید و ببینید چه چیزهایی وجود دارند که افراد پیش از آنکه با شما گفتگو کنند یا خدمتی را دریافت کنند؛ می‌توانند شما را ارزیابی و یا در مورد خدمات و محصولات شما پیش داوری کنند.

برای آنکه بتوانید ارزیابی بهتری داشته باشید این دو نکته اساسی را برای افزایش قدرت برند در مشاغل خدماتی به یاد داشته باشید.

دو عنصر تاثیر گذار در قدرت برند

در یک کسب و کار خدماتی عناصر مختلفی در فرایند بازاریابی نقش بازی می‌کنند با فرض بر اینکه کسب و کار شما یک شرکت خدماتی است که خدمت خود را به بازار عرضه نموده و نیاز به بازاریابی و توسعه بازار دارد این دو عامل جزو اصلی ترین نیاز های شما هستند.

شهرت و اعتبار برند (Brand Reputation)

شهرت برند می‌تواند از ارزیابی ذینفعان درباره‌ی چیستی شرکت تا برداشت آنها از میزان تعهد و پاسخگویی و یا دیگر سوالاتی از این دست باشد. علاوه بر اینکه شهرت برند بر دیدگاه مشتریان تاثیر گذار است؛ دیدگاه مشتریان نیز بر شهرت و اعتبار برند تاثیر مستقیم دارد.

تاثیرات شهرت برند بر روی مشتریان

در بسیاری از بازارهای خدماتی، اعتبار و شهرت برند تأثیری قوی بر روی تصمیمات خرید خواهد داشت؛ شهرت و اعتبار برند مفهومی بسیار گسترده است و بر ابعاد مختلف ارزش ویژه‌ی برند اثر می‌گذارد.

  1. برداشت متمایز سازی مشتریان از کیفیت محصول و خدمت
  2. تأثیرات بر روی پذیریش ارزش مالی محصول و یا خدمت
  3. افزایش وفاداری مشتری

در نتیجه اعتبار و شهرت برند به عنوان نوعی بازخورد دریافت شده توسط سازمان از ذینفعان آن با توجه به اعتبار هویت و ادعای شرکت شکل می‌گیرد.

آگاهی از برند (brand awareness)

آگاهی از برند (Brand awareness) یعنی پس از آنکه مشتری برند شما را تشخیص داد بتواند در ذهن خود نیزارتباط معنا دار و درستی از حوزه کاری و فعالیت برند شما با نیاز خود پیدا کند.

اما اینکه بخواهید در تمامی زمینه های کسب و کار خودبرای مهاطبانتان آگاهی از برند به وجود آورید و شهرت و اعبار برای هود دست و پا کنید کاری بس دشوار و هزینه بر است و این امر هزینه های بازاریابی و تبلیغات شما را به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش و احتمال موفقیت را کاهش میدهد.

در اینجا است که اثر هاله‌ای (Halo Effect) می‌تواند به شما کمک کند تا سریع تر و با هزینه کمتری برند خود را رشد دهید و به قدرت برند خود بیافزایید.

با کمک نظریه Halo Effect برندتان را قدرتمند کنید

نیازی نیست که در همه زمینه ها بهترین باشید. شما فقط باید در یک یا چند زمینه اصلی کسب و کار خود بهترین باشید ، و Halo Effect به شما کمک می کند تا بقیه خدمات شما به جلو کشیده شود. به همین ترتیب ، نیازی نیست که برای تمامی حوزه هایی که فعالیت می‌کنید آگاهی از برندتان را افزایش دهید بلکه باید در یک یا چند مورد مهم تر آگاهی از برند را رشد دهید و به شهرت برسید از آن نقطه شروع، قدرت نام تجاری شما می تواند رشد می‌کند.

در اصل برخی از خدمات و یا نکات کسب و کار و شرکت تجاری شما هکم قلاب را بازی میکنند و باید مخاطب را جذب کنند ارزش ها را به نمایش بگذارند و دهنیت مردم را تغییر دهند بقیه هدمات و مهصولات میتوانند حکم پشتیبان را داشته باشند.

همه مفهوم این مقاله در قالب یک مثال

گوگل چیست ؟ جواب خیلی از ما ها این است یک موتور جستجوی قدرتمند این در حالی است که این شرکت در هوزه های بسیاری فعالیت می کند و محصولات مختلفی را برای کسب درآمد دارد ولی ما آن را به عنوان یک موتور جستجوی قدرتمند می‌شناسیم . یک محصول جذاب که علاوه بر اینکه رایگان است؛ خدمات بسیاری نیز به ما ارائه می‌دهد و در عین حال مزیت های رقابتی جذابی نسبت به رقبا دارد.

این کاری است که باید انجام دهید

از همین امروز کسب و کار خود را نگاهی دوباره بیاندازید و با خودتان فکر کنید کدام محصول یا خدمت شما اصلی ترین مزیت های کسب و کار شما را پوشش می‌دهد. دریابید در چه زمینه هایی می‌توانید قوی تر از رقبایتان باشید.

وقتی این راز کسب و کار خود را کشف کردید. تمرکز خود را بر روی آن خدمت بیشتر کنید و منابع مالی بیشتری را برای معرفی آن به مشتریان اختصاص دهید.

تلاش کنید با خلق خدمتی که بتواند یک مزیت واقعی ارایه کند بهبود را شروع کنید. با اختصاص منابع خود برای تبدیل شدن به بهترین (یا در بین بهترین ها) قرار گرفتن، در آن بخش از صنعت خود که پتانسیل بالاتری برای کسب درآمد پایدار دارد، شما یک فرصت مناسب برای ایجاد یک برند قوی دارید.

از آن جزیره، به راحتی می توانید کسب و کار خود را گسترش دهید. خدمات بیشتر ارایه کنید و به بخش‌های دیگر کسب و کار خود را قدرت دهید.

بله ، من کاملاً از خطرات تمرکز تلاش های بازاریابی یک مجموعه بر روی اهداف و خدمات محدود آگاه هستم. اما گزینه جایگزین هم چندان جذاب نیست. 

در مطالعات مداوم درباره شرکت های خدمات حرفه ای با رشد بالا ، متوجه شده‌ام که تمرکز شدیدتر و واضح‌تری نسبت به همتایان با رشد متوسط دارند؛ به طور خلاصه ، آنها پروفسور Thorndike را در کنار خود دارند.

سخن آخــــــــر

از تجربه های خود در مورد مطالبی که با شما به اشتراک گذاشتم برایم بنویسید من تمام پیام ها را می‌خوانم و به تمامی تجربه ها و سوالات پاسخ می دهم؛ اگر بخشی از متن برای شما نامفهوم است و یا فکر می کنید به هر شکلی می تواند کامل تر شود آن را با من به اشتراک بگذارید.

خوش آمدید

ما جدیدترین های دنیای برندینگ را با زبانی روان در اختیار شما می‌گذاریم و با مشاوره‌های خود کسب و کار شما را رونق می‌بخشیم.